Dlaczego sterowniki pomiaru temperatury firmy Nowoster?
Poznaj 12 powodów, dla których już nigdy do swoich czy to profesjonalnych, czy amatorskich zastosowań nie będziesz chciał wykorzystywać innych mierników temperatury! Sterowniki firmy Nowoster wypełniły lukę na rynku, oferując rozwiązania i funkcje pożądane przez wielu użytkowników.
Dlaczego warto zastanowić się nad wyborem jednego z prezentowanych sterowników pomiaru temperatury?
- Główną zaletą sterowników jest to, że każda wersja miernika pomiaru temperatury ma możliwość samodzielnego wprowadzania napisów oraz nazw pomiarów. Dla każdego pomiaru można wprowadzić jedną nazwę lub ciąg znaków i symboli (do 12 pozycji). Wyświetlacz LCD posiada 4 linie, a każda z nich może zawierać 20 znaków. Ponieważ musi być wyświetlana sama wartość pomiaru temperatury (oraz ewentualny znak ujemny i odstęp między wartością a nazwą pomiaru), do dyspozycji na napis pozostaje 12 znaków. Trudno o znalezienie na rynku sterownika pomiaru temperatury w podobnej cenie i o podobnych możliwościach samodzielnego wprowadzania napisów oraz ich ewentualnych zmian po jakimś czasie.
- Istnieje możliwość regulacji jasności wyświetlacza LCD. Większa część mierników i regulatorów temperatury (zwłaszcza ich tańsze wersje) nie ma opcji zmiany jasności wyświetlacza LCD. Zmieniając podświetlenie LCD można ustawić żądaną jasność w zależności od panujących warunków oraz wybranego koloru wyświetlacza LED. Aby w miejscu nasłonecznionym pomiary temperatury były dobrze widoczne, najlepiej ustawić maksymalną wartość podświetlenia, natomiast w miejscu ciemnym lub zaciemnionym - wygasić do minimum jasność wyświetlacza LCD. Możliwość regulacji podświetlania LCD bardzo ułatwia użytkowanie i sprawia, że prezentowane sterowniki pomiaru temperatury są niezwykle ergonomiczne.
- Możliwy jest pomiar temperatury do czterech kanałów, punktów, pomieszczeń, miejsc pomiarowych. Zapewne są dostępne tańsze mierniki i prostsze termostaty pomiaru temperatury, jednak oferują one mniejszą liczbę kanałów (na przykład jeden lub dwa). Przeliczając to na liczbę punktów pomiarowych, może się okazać, że tańszym rozwiązaniem będzie zakup sterownika pomiaru temperatury 4-kanałowego, niż dwie lub cztery sztuki sterowników 1-kanałowych lub 2-kanałowych. Nie ma potrzeby wykorzystywania wszystkich czterech wejść pomiaru temperatury. Jeżeli potrzebne są jedynie dwa lub trzy pomiary temperatury, to pozostałe wejścia nie są podłączone i po prostu są nieużywane.
- Do wyboru jest tańsza opcja bez obudowy - taki sterownik pomiaru temperatury można samodzielnie zabudować w szarce, panelu lub płycie czołowej. Jeżeli jednak interesuje Państwa opcja w obudowie, do dyspozycji jest nowa obudowa z wysokiej jakości materiału ABS z profesjonalnym frontem poliestrowym. Posiada on przezroczyste okienko na LCD, przez które widać nazwy i wartości czterech pomiarów temperatury.
- Bez dopłaty istnieje możliwość wyboru dowolnego, z trzech prezentowanych wyświetlaczy LCD. Standardowo, wysyłana jest wersja z czarnym tłem i białymi znakami. Na życzenie - wersja LCD z niebieskim tłem i białymi znakami lub jasno szarym tłem i ciemnoszarymi znakami. Mało które sterowniki dostępne na rynku posiadają opcję wyboru koloru ekranu LCD. Możliwość ta niezwykle wpływa na ogólny wygląd sterownika wiszącego na ścianie, panelu i tablicy w danym pomieszczeniu. Inne sprzedawane na rynku mierniki, regulatory, termostaty i sterowniki pomiaru temperatury mają zazwyczaj dedykowany najtańszy, najczęściej bardzo mały wyświetlacz o jednym charakterystycznym zielono jaskrawym kolorze. Jednak mając wybór koloru wyświetlacza LCD, można dopasować go do pomieszczenia, warunków, wystroju i charakteru miejsca, gdzie będzie użytkowany.
- Klient dokonuje samodzielnego wyboru systemu pomiaru temperatury. Istnieje możliwość wyboru pomiędzy czujnikami analogowymi lub czujnikami cyfrowymi. Dwa systemy opracowane zostały z myślą o różnej specyfice pomiarów: w jednych warunkach potrzeba np. pomiaru temperatury na czujnikach mocno oddalonych od sterownika (nawet do 100-200 metrów), ale kosztem niższej dokładności. Z kolei w innym przypadku przywiązuje się największą wagę do wysokiej dokładności pomiaru temperatury, ale za to na długościach nie przekraczających kilku lub kilkunastu metrów. Czujki temperatury KTY81-210 (lub zamienniki) analogowe rezystancyjne, są odporne na zakłócenia i na tyle proste w użytkowaniu, że można nimi mierzyć wartości na większych odległościach. Specjalne algorytmy filtracyjne oraz sprzętowa eliminacja zakłóceń pozwalają używać takich czujników do pomiaru na większych odległościach. Cyfrowe czujniki temperatur są z kolei dużo bardziej dokładne, ale jako że charakter przesyłania informacji jest cyfrowy i w zastosowanych czujnikach cyfrowych DS18B20 informacja jest w systemie 1-wire, pomiary nie mogą być prowadzone na odległości większej niż 10-20 metrów od sterownika. Chociaż inne mierniki temperatury są dostępne na rynku w przystępnej cenie i oferują wysoką dokładność, bardzo często czujniki nie mogą być oddalone na odległość większą niż kilka metrów. Z drugiej strony, inne sterowniki mierzące temperaturę z dużych odległości robią to w sposób bardzo mało dokładny. Dodatkowo, mierniki temperatury tego typu mogą okazać się znacznie droższe.
- Dostępna jest również wersja miernika, w której poza możliwością pomiaru temperatury istnieje dodatkowo możliwość pomiaru wilgotności. Zastosowane czujniki pomiaru temperatury i wilgotności są cyfrowe: DHT11 i DHT22. Pomiary mogą być wykonywane na odległości do 10-20 metrów. Dodatkowo, przez opcję RS485 można wysyłać pomiary do drugiego sterownika oddalonego nawet o kilkaset metrów, jeśli potrzeba pomiarów z większej odległości.
- Każda wersja sterownika pomiaru temperatury – zarówno wykorzystująca czujniki analogowe jak i cyfrowe oraz wersja pomiaru temperatury wraz z wilgotnością, mają opcję wysyłania pomiarów do drugiego sterownika klonującego w standardzie przewodowym RS485. Dzięki temu pomiary można wysyłać nawet na odległość 500-1000 metrów lub bezprzewodowo na odległości do 10-50 metrów (w zależności, czy przesył ma miejsce w budynku czy na terenie otwartym). Jeżeli Klientowi zależy na połączeniu pomiarów o wysokiej dokładności oraz na duże odległości, umożliwia to właśnie opcja wysyłania pomiarów temperatury do drugiego sterownika. Mierniki pomiarów temperatury w podobnej cenie praktycznie nie posiadają prezentowanych funkcji i opcji kopiowania pomiarów do drugiego sterownika w standardzie przemysłowym: przewodowym RS485 oraz bezprzewodowo przez WIFI w wolnym paśmie 2,4GHz. Opcja kopiowania pomiarów, która nie jest spotykana w innych miernikach temperatury, bardzo często jest przydaną funkcją stosowaną w praktyce. Przykładowo - można mieć podgląd na pomiary temperatury w dwóch miejscach jednocześnie: czy będzie to magazyn i biuro, czy piwnica i korytarz, jest to bardzo przydatne i użyteczne z praktycznego punktu widzenia.
- Każda wersja prezentowanego miernika temperatury ma opcję alarmów pomiarów. Dla każdego z czterech pomiarów temperatury można ustawić po dwa progi alarmowe: dolny i góry. Wyjaśniając, dla czterech pomiarów temperatury jest możliwe ustawienie aż ośmiu progów alarmów temperatury. Funkcja alarmów pełni także funkcję termostatu, ponieważ każdy pomiar ma wyjście wysterowania (np. modułami przekaźnikowymi). Oprócz wyjścia na przekaźniki, alarmy posiadają opcję załączenia dźwięku buzzera sterownika. Dźwięk buzzera można zarówno wyłączyć, jak i regulować długość dźwięku w czasie. Konkurencyjne mierniki temperatury dostępne na rynku, pomimo tego, że są tanie, nie posiadają alarmów ani funkcji termostatu. Jeśli są dostępne w przystępnej cenie, brakuje im informacji dźwiękowej o przekroczonej temperaturze dolnej lub górnej. Dodatkowo, innym miernikom temperatury dostępnym na rynku brakuje wyjść na moduły przekaźnikowe. Także praktycznie zawsze znajdzie się coś, co nie będzie nam odpowiadało w miernikach temperatury dostępnych na rynku.
- Historia pomiarów - ta funkcja właściwie nie występuje w podobnych miernikach temperatury tego typu, w podobnym przedziale cenowym. Historia pomiarów jest funkcją, którą można wykorzystać na wiele praktycznych sposobów. Można dowiedzieć się, jakie były pomiary temperatury na kilka godzin, dni, a nawet kilka tygodni wstecz. Dla historii pomiarów temperatury ustawia się przedział czasowy, w zależności od tego, co ile dany pomiar ma być zapisywany. Sterownik może zapisywać w pamięci temperaturę co jedną, dwie lub nawet sześć godzin. Zapis wstecz jest możliwy od 200 do 1200 godzin dla dwustu komórek wstecz. Dla ustawionego zapisu pomiarów co 6 godzin możliwe jest zapoznanie się z pomiarami do 50 dni wstecz dla każdego z 4 wejść pomiaru temperatury. Funkcja historii pomiarów nie będzie niezbędna wszystkim, dlatego też mierniki temperatury bez tej funkcji są tańsze i bardziej opłacalne dla użytkownika.
- Funkcja kalibracji programowej pomiarów występuje w każdej wersji prezentowanych mierników temperatury, począwszy od najtańszych, a skończywszy na najdroższych. Funkcja kalibracji pomiarów jest często pomijana i niedoceniana w miernikach, regulatorach, termostatach i sterownikach pomiaru temperatury dostępnych na rynku. W tańszych produktach na pewno ciężko znaleźć opcję kalibracji mierzonych wartości temperatury. W sterownikach z wyższej półki, czyli droższych, taka opcja występuje i występować powinna. Często, aby mierzyć dokładnie temperaturę i wilgotność potrzebna jest właśnie kalibracja pomiarów. Zazwyczaj mierniki temperatur są już fabrycznie skalibrowane, ale jeżeli wystąpi potrzeba zamiany czujek, wymiany zepsutych czujników lub, dla czujek analogowych, przedłużenia długości przewodu czujek, to kalibracja programowa będzie wymagana. Dodatkowo, jeżeli czujki i długości, itd. są oryginalne to nawet najlepsze czujniki, czy to analogowe czy cyfrowe, mają tak zwany dryft czasowy – po pewnym czasie, dwóch trzech czy kilku lat, takie czujki zmieniają swoje parametry i pomiary mogą już znacząco odbiegać od tych, jakie były na początku w nowym sterowniku. Dryft czasowy dotyczy każdego rodzaju czujników. Jedne czujki mogą mieć mniejszy dryft czasowy, inne większy. Tak czy inaczej, pomiary po latach mogą być na tyle niezadowalające, że potrzeba kalibracji pomiarów będzie niezbędna.
- Mierniki temperatury w wersji z opcją interfejsu RS485 mają możliwość wysyłania pomiarów przez domową sieć WIFI na tablet lub telefon z androidem. Mierniki temperatury dostępne na rynku w podobnej klasie takiej możliwości jeszcze nie posiadają. Wysyłanie pomiarów na androida polega na przesyłaniu informacji przez RS485 oraz przejściówkę do domowego routera WIFI, a następnie bezprzewodowo na tablet lub telefon z androidem. Taka opcja wysyłania pomiarów temperatury na androida jest funkcją przyszłościową. Wygodnie siedząc na kanapie można podglądać na tablecie z androidem rzeczywiste pomiary temperatury na sterownikach.